Aromaterapijos šaknys glūdi pačiose seniausiose gydymo praktikose, nes tie augalai iš kurių dabar gaminame eterinius aliejus, buvo naudojami ir anksčiau, dar iki to laiko, kai buvo sukurti būdai aliejui išgauti. Ankstyvieji žmonės turbūt atsitiktinai sužinojo, jog jų renkami lapai, uogos ir šaknys stiprina sergančiuosius, o sultys gydo žaizdas. Šios žinios buvo nepaprastai vertingos žmonėms, kurie visiškai priklauso nuo gamtos, ir jau kartą atrastos jos buvo perduodamos iš kartos į kartą.
Eteriniai aliejai – tai lakūs aromatiniai junginiai, kurie išgaunami iš įvairių augalo dalių: lapų, žiedų, stiebų, šaknų, sėklų. Jie pagaminami iš aromatinių augalų, augančių įvairiuose pasaulio vietuose, kuriuose jie turi geriausias vystymosi ir augimo sąlygas.Augalų aromatai turi didelį kiekį įvairių biologiškai aktyvių organinių medžiagų: terpenų, eterių, alkoholių, aldehidų, angliavandenių, riebiųjų rūgščių ir kt ( Encyclopaedia Britannica, 2005). Šios Biologiškai aktyvios medžiagos esančios augalų aromatuose patekusios į žmogaus organizmą gali pakeisti ne tik jo emocinę būklę, bet ir fiziologinius parametrus: kvėpavimo ritmą, pulsą, raumenų ir kraujagyslių tonusą ir kitus biocheminius procesus. Šie biologiškai aktyvūs aromatų komponentai patenka dviem keliais: per kvėpavimo takus, odą ir gleivines. Žmogus pajusti kvapą gali tik esant kontaktui tarp aromatinės medžiagos molekulių ir uoslės receptorių.
AROMATERAPIJOS PRIEMONIŲ PANAUDOJIMO GALIMYBĖS SKIRTINGUOSE NAMŲ APLINKOS ZONUOSE
Poilsio zona
Miegas yra vienas iš svarbiausių procesų mūsų organizmui, kai mes negauname pakankamai ramaus ir kokybiško miego, tai daro neigiamą įtaką mūsų bendrai sveikatai.Apelsinų eterinis aliejus veikia kaip natūralus raminamasis preparatas ir padeda atsipalaiduoti po sunkios dienos. Neuropsichofarmakologijos ir biologinės psichiatrijos žurnale „Progress“ cituojamas tyrimas patvirtina anksiolitinį ir raminantį aliejaus poveikį (Faturi, Leite, Alves ir kt. 2010). Apelsinų eterinis aliejaus kvapas primena laimingas akimirkas ir sukuria malonias mintis, todėl puikiai tinka žmonėms kenčiantiems nuo depresijos ar lėtinio nerimo. Tyrimai, paskelbti biomedicinos žurnale, rodo, kad apelsinų eterinis aliejus padeda sumažinti pulso dažnį ir seilių kortizolio išsiskyrimą (Jafarzadeh, Arman, Pour, 2013). Kelis lašus apelsinų eterinio aliejaus galima sumaišyti su kokosų arba migdolų aliejumi, tuomet šį mišinį naudoti kaip naktinį drėkinamąjį preparatą, kuris padės atpalaiduoti raumenis, nuraminti mintis ir užtikrins kokybišką miegą (Staughton, 2018). Levandų eterinis aliejus dažnai naudojamas kaip alternatyva gydymui nuo nemigos.
Darbo zona
Rozmarino kvapas veikia priešingai nei levandų, jis pagerino bendrą atminties faktorių kokybę, bet taip pat sumažino atminties greitį. Kalbant apie nuotaiką, rezultatai parodė, kad levandų eterinio aliejaus grupės tiriamieji buvo žymiai mažiau budrūs lyginant su rozmarinų eterinio aliejaus. (Moss, Cook, Wesnes, & Duckett, 2003). Taip pat pasak Papaitės (2017) susikoncentruoti padeda vetiverijų eterinis aliejus, jis veikia centrinę nervų sistemą raminančiai, atpalaiduoja ir palaiko imuninės sistemos veiklą. Jį galima naudoti vonios procedūroms. Be to, eteriniai aliejai naudojami nuotaikai gerinti, kaip teigė aromaterapeutė Papaitė (2017) ,, kai trūksta optimizmo, geros nuotaikos, situaciją gali pagerinti citrusinių vaisių aromatai, pvz.: apelsinų, bergamočių, mandarinų, greipfrutų eteriniai aliejai‘‘. Taip pat Laimė Kiškūnė teigia, kad bergamočių eterinis aliejus veikia hipokampą – tai smegenų sritis, kuri svarbi mokymuisi, atminčiai gerinti ir atsakui į stresą. O rožių eterinis aliejus (otas) – mažina dirglumą ir nuotaikų svyravimą, pankolių eterinio aliejaus inhaliacijos mažina stresą, nuovargį. (2018) Dar vieno atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad jazminų eterinis aliejus turi stimuliuojantį, aktyvinantį poveikį. Jis naudojamas nuotaikai pagerinti, bei mažinti depresiją.
Patalpų dezinfekavimas
Eteriniais aliejais galima veiksmingai dezinfekuoti namų orą bei įvairius paviršius, ir pašalinti nemalonius kvapus ar neigiamą energiją (Balaišienė, 2015). Aromaterapijos specialistė R. Balaišienė teigia, jog norint pašalinti nemalonius kvapus virtuvėje, į aromaterapinę lempą reikėtų įlašinti du lašus citrinžolės, vieną lašą pipirmėčių ir vieną lašą rozmarinų eterinių aliejų. Taip pat nemalonių kvapų šalinimui galima naudoti bergamočių, geraniumo eterinius aliejus. Juos galima naudoti po vieną arba maišyti tarpusavyje. Blogą kvapą pašalina ir kvapiųjų šalavijų, kiparisų, japoninių laurenių, citrinmedžių eteriniai aliejai (Davis, 2018). Eteriniais aliejais išvalyti namų orą galima ne tik nuo įvairių virusų ir bakterijų, bet ir nuo negatyvios energijos, naudojant eukaliptų, kadagių, citrinžolės, kanangų eterinius aliejus. Plaunant grindis, į kibirą vandens galima įlašinti keletą lašų arbatmedžių aliejaus, kuris taip pat panaikina nemalonius kvapus ir atbaido kenkėjus. Pasak, Balaišienės levandų ar kedro eteriniai aliejai tinkami kandžių naikinimui. Antiseptinėmis savybėmis pasižymi ir sėklučių, ravensarų, rozmarinų, pražangialapių mirtenių eteriniai aliejai. Antivirusiniai, naikinantys arba slopinantys virusus aliejai tai bergamočių, eukaliptų, česnakų, levandų, sėklučių, ravensarų (Davis, 2018).